Kullanım Klavuzu

Hazırsanız başlayalım,

Hoşgeldiniz!

Öncelikle Next E-Ticaret Sistemlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz :)

Sürekli olarak güncellenen bu eğitim dökümanı, yönetim panelinizi daha esnek ve hızlı bir şekilde kullanarak mağazanızı profesyonel bir şekilde yönetmeniz için hazırlanmıştır.

Destek talepleriniz için; destek.nextweb.com.tr adresi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Yoğunluğa bağlı olarak maksimum 24-48 saat içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır.

Eğer bu kullanım dökümanı açıklayıcı ve öğretici gelmez ise dilerseniz tarafımızdan birebir ve ücretsiz kısa bir panel eğitimi alabilirsiniz.


Aşamalar & Adımlar & Başlıklar

  • Temel Mağaza Ayarları
  • Ürün Kataloğu
  • Tema & Tasarım Ayarları
  • Üst ve Alt Menü
  • Ödeme ve Kargo Ayarları
  • Kurumsal E-Mailler
  • Bilmeniz Gerekenler

Panel Kısayol Araçları

Aşağıdaki görselde yönetim panelinizde sağ yukarda yer alan kısayol butonlarının işlevleri açıklanmıştır.
Diğer kısımlar sol menüde açık bir şekilde belirtilmiştir.


Temel Mağaza Ayarları

Yönetim panelinize ilk girişinizin ardından mağazanızın temel ayarlarını yapmanız gerekmektedir.
Sol menüde bulunan Sistem > Mağaza > Düzenle kısmından ilgili bölüme giriş yapınız. Ardından Mağazanızın arama motorlarında ve sekme başlığında gözükecek olan Meta başlığı, açıklaması ve anahtar kelimeler kısımlarını doldurunuz.


Bu kısımları doldururken SEO'ya uyumlu bir şekilde doldurmanız (panel üzerinde ayrıca bilgilendirme sağlanmıştır) ilgili arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanız için büyük avantaj sağlayacaktır.
Örneğin firmanızın ismi X Oto Tuning ve özellikle oto aksesuar ürünleri kelimesinde ön sıralarda çıkmak istiyorsunuz.
Meta Başlığınızı: "X Oto Tuning | Tüm Oto Aksesuar Ürünleri | xototuning.com" şeklinde doldurabilirsiniz.
Yine aynı şekilde açıklama kısmındada doğallıktan uzaklaşmayarak: "Kaliteli ve Orjinal oto tuning ve aksesuar ürünleri, uygun fiyatlar, hızlı teslimat, müşteri memnuniyeti." şeklinde belli bir karakter sınırını aşmayacak şekilde doldurabilirsiniz.
Hatırlatma: Bunlar sadece SEO için temel püf noktalar olup sektör rekabetinize göre çok daha farklı çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

Genel kısmında bulunan meta bilgilerimizi doldurduktan sonra Mağaza sekmesine geçiş yaparak mağaza adı, sahibi ve iletişim bilgileri kısmını doldurunuz.


Hemen ardından Yerel ve Seçenek sekmelerine hızla göz gezdirerek ilerleyebilirsiniz. Bu kısımlarda gerekli ayarlamalar tarafınıza hazır halde sunulmaktadır. Farklı istekleriniz doğrultusunda dilerseniz bu kısımlar içerisinde de yine değişiklikler yapabilirsiniz.

Resim sekmesine geçiş yaparak mağazanızın logosunu ve faviconunu ayarlayabilirsiniz. Logonuzu, yüksekliği (height) 100px'i geçmeyecek şekilde ayarlayıp yüklemeniz gerekmektedir.
Hatırlatma: Buraya yükleyeceğiniz Logo sistem bildirimlerinde, maillerde ve temel sistem sayfalarında yayınlanacaktır. Mağazanızda bulunan ana logoyu nasıl değiştireceğinizi birazdan ilerleyen adımlarda Tema & Tasarım kısmında birlikte inceleyeğiz.

Sistem mağaza temel bilgilerinizin girişini sağladıktan sonra bu kısımdan sağ yukarıda bulunan Kaydet butonuna basarak kaydedip çıkabilirsiniz. Tebrikler bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz!


Mağaza Kataloğu

Yönetim panelinde sol tarafta bulunan Katalog kısmından ürünlerinizi yerleştirmeye başlayabilirsiniz.
Ürünlerinizi girmeden hemen önce yapmamız gereken bazı adımlar mevcuttur, bunlar;

  • Tüm Ana kategorilerimizi ve Alt kategorilerimizi belirlemek
  • Varyantlı ürünler satacaksak eğer seçenekler oluşturmak
  • Belirli markaların ürünlerini satıyorsak ilgili Markaları oluşturmak
Yukarıdaki gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra doğrudan ürünlerinizi mağazanıza girmeye başlayabiliriz.Ürün bilgilerini doğrudan sağ yukarıda bulunan ekle butonuna basarak girebilirsiniz. Ürün eklerken girmeniz gereken temel bilgiler; Ürün ismi, Açıklaması, Stok Kodu, Temel Fiyatı, Stoğumuz (Adet), Kategorisi ve Resimleridir.
Bu temel bilgilerin haricindeki diğer bilgileri dilerseniz görmezden gelerek hızlı ve seri bir şekilde ilerleyebilirsiniz.Fiyatlandırma yaparken Kampanya sekmesinden ürünün kampanyalı fiyatını belirleyebilirsiniz. Bu şekilde ürününüzün fiyatı örneğin: 99TL yerine 59TL şeklinde daha cezbedici bir şekilde görünecektir.
Kısaca, ürünümüzün temel ve eski fiyatını Veri sekmesinde bulunan fiyat kısmına, indirimli ve geçerli fiyatını Kampanya sekmesindeki kısıma girebilirsiniz.

Hatırlatma: Panel üzerinde ürün resimleri veya herhangi bir resim yüklerken resim yöneticisini olabildiğince düzenli ve sistematik bir şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede SEO'da avantaj sağlayabilir, karmaşıklık ve hataların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Örneğin ürün resmi yüklerken ilgili ürünün bulunduğu kategori ismi ile klasör açıp resimleri oraya yükleyebilirsiniz. Bu sayede bulması ve seçmesi daha kolay olacaktır.


Not: Aynı zamanda resim isimlerinin Türkçe karakter ve boşluk içermemesine dikkat edin!

Ürünün meta başlığı ve SEO URL bilgileri sistem tarafından otomatik olarak tanımlanmaktadır. Bunun için ayrıca kendinizi yormanıza gerek yoktur :) Tebrikler bir sonraki adıma geçebilirsiniz!


Tema & Tasarım Düzenlemeleri

Mağazanız için afişler hazırlarken Canva programını kullabilirsiniz. Canva online olarak hazır şablonlar ile kolay bir şekilde tasarım hazırlamaya yarayan bir programdır. Örnek referanslarımızdan papagankids.com'taki tüm görseller Canva ile hazırlanmıştır. Mağazanızın genel tasarımları ve düzeni için ücretsiz olarak tarafımızdan profesyonel olarak destek alabilirsiniz. İstekleriniz ve talepleriniz doğrultusunda ücretlendirilme yapılabilir.


Bu kısımda öncelikle oluşturmuş olduğumuz kategorilerimizin masaüstü ve mobil için ana menüye nasıl yerleştireceğiz onu inceleyeceğiz. Aynı zamanda iletişim, sosyal medya ve mobil uygulamalarımızın bağlantı adreslerini nasıl ekliyoruz onu öğreneceğiz.

Üst Header Kısım

Tema Tasarım > Üst Header kısmından ilgili ayarları açarak gerekli düzenlemeleri bu alandan sağlayabilirsiniz.Menü elemanlarını tut sürükle mantığında sırayabilir, Menü Başlığı kısmından nasıl görüneceğini belirleyebilir ve son olarak Bağlantı kısmından tıklandığından nereye gideceğini ayarlayabilirsiniz. Mağazanızın menüsünü düzenlemeniz işte bu kadar kolay!Alt Footer Kısım

Bu alanda mağazanızın alt footer kısmında yer alan menü içeriklerini, sosyal medya ve mobil uygulama bağlantılarını, copyright telif yazısını düzenleyebilirsiniz.İlgili içeriğin üzerine gelerek düzenle butonuna (kalem işareti) tıklayarak ayarlarını açabilirsiniz.Mağazanızın Üst Header ve Alt Footer kısımlarını yukarıda belirtildiği şekilde hızlı ve esnek bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Detaylı değişiklikler için tarafımızdan destek alabilirsiniz.

Ödeme ve Kargo Ayarlamaları

Ödeme ve Kargo modüllerine sol menüde yer alan Eklentiler kısmından erişebilirsiniz.

Kargo Ayarları

Kargo Modülleri kısmından basit kargo ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.
Standart Kargo fiyatını veya Ücretsiz Kargo Alt Ücretini belirleyebilirsiniz.Ödeme Seçenekleri

Bu kısımda müşterilerinizden ödemeyi nasıl alacağınız, hangi seçeneklerin aktif olarak kullanılabileceğini ayarlayabilirsiniz.

Not: Sanal Pos kurulumlarınız için tarafımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.


Kurumsal E-Maillerimizin Yönetimi

E-Ticaret Mağazanıza ait panel bilgileri tarafınıza mail olarak gönderilmiştir. Bu mail içerisinde gerekli şifreler ve diğer bilgiler tarafınız ile açık bir şekilde paylaşılmıştır.

Kurumsal E-Mail alt yapısı olarak Yandex Portal kullanılmaktadır. Yandex Servislerine [email protected] hesabınız ile giriş yaparak ardından Connect.yandex.com/portal adresi üzerinden kurumsal mail hesaplarınızı yönetebilir, yeni hesaplar oluşturabilir veya mevcut hesapları düzenleyebilirsiniz.

Not: [email protected] şeklinde var olan kurumsal mail adresi aynı zamanda kurumsal mail servisi için Yönetici Hesap konumundadır.


Bilmeniz Gerekenler

Eğitim Dökümanı klavuzu üzerinden Next Yönetim Paneli özellikleri olabildiğince açıklanmaya çalışılmıştır. Zengin içeriğini, püf noktalarını ve diğer özellikleri ancak kullandıkça deneyimleyebilirsiniz.

Yönetim panelini daha iyi ve net kavrayabilmeniz için ara ara içerisinde gezinebilirsiniz. Unuttuğunuz veya bulamadığınız bölümler için bizimle hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

Mağazanız üzerinde düzenleme yaparken veya mağazanızı alışverişe hazırlarken Sistem > Mağaza > Sunucu kısmından mağazanızı bakım moduna alabilirsiniz. Bu sayede mağazanız dışarıya kapalı hale gelecektir.

Yönetim paneli giriş bilgilerinizi Sistem > Kullanıcılar kısmından düzenlemeyi unutmayın! Diğer mağaza yöneticileri için bu kısımdan ek hesaplar oluşturabilir veya düzenleme yapabilirsiniz.

Mağazanıza Tema & Tasarım Ayarları > xTema7 Ayarları kısmından özel kod ekleyebilirsiniz. Google Analitik, Tawk.to Canlı Destek, Facebook Pixel vb. platformlardan alacağınız widget & js kodlarını bu alana yerleştirerek çalıştırabilirsiniz.

Ürün resimleri yüklerken resim çözünürlüklerinin webe uygun bir şekilde olması gerektiğini unutmayın! Çok yüksek çözünürlükteki resimler hem sunucuza zarar verecek hemde disk kotanızı hızlıca doldurmanıza sebep olacaktır.

Kullanım koşulları, Üyelik Sözleşmesi, Gizlilik Politikası, Hakkımızda, Sıkça Sorulanlar ve diğer bilgi sayfaları temel ve yasalara uygun bir şekilde tarafınıza hazır bir şekilde sunulmaktadır.
Yinede dilerseniz bu kısımları gözden geçirip Katalog > Bilgi Sayfaları kısmından düzenleyebilirsiniz.

Bizimhesap vb. bir e-fatura & muhasebe programı kullanıyorsanız eğer mağazanız ile Entegrasyon sağlanabilir. Kurulum için tarafımızdan bilgi ve destek alabilirsiniz.

Tebrikler kendinize ait online sanal mağazanız üzerinden ürünlerinizin satışını gerçekleştirmeye ve yeni müşteriler kazanmaya başlayabilirsiniz! Mağazanız için internet reklamları konusunda kurulum ve optimizasyon işlemleri için tarafımızdan bilgi alabilirsiniz.


Teknik Destek

Herhangi bir sorunuz varsa, bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.
Destek taleplerinizi destek.nextweb.com.tr adresi üzerinden iletebilirsiniz.